eduroam Türkiye 'den Haberler

Güvensiz Sertifika Hataları

Yeni nesil cihazlar ve işletim sistemlerinde, sertifikanın geçerli olmadığı ve kullanılmayacağı uyarısı ile eduroam kurulumu yapılamadığı görülmektedir.

Bu durumla karşılaşmamak için, radius sertifikasının tüm alanları doldurularak oluşturulmuş olması ve bu bilgilerin istemcideki bilgiler ile eşleşmesi gerekmektedir.

Sertifika oluştururken otomatize değil, yapılandırma dosyalarındaki tüm alanları doldurarak oluşturulmalıdır. FreeRadius kurulum sırasında varsayılan değerler ile sertifikayı otomatik oluşturuyor idi ve bu durum bu zamana kadar sorun oluşturmuyordu, ancak yeni işletim sistemleri sertifikaların "commonname", " subjectAltName" gibi alanlarını kontrol ederek, doğru veri girilmemiş güvensiz buldukları sunuculara bağlantıyı desteklememektedir.

Dolayısıyla Radius sertifikanızı kontrol etmeniz ve eksik ise doğru bilgiler girilerek yeni sertifika oluşturmanız gerekmektedir.

Yeni sertifika ve bilgilerini istemcilere yüklemek için;

 • Android TOFU (Trust on First Use – İlk Kullanımda Güven) ve benzeri uygulamalarda (MAC OS da benzer davranışda bulunmaktadır) kullanıcı mevcut ayarlarını sildikten sonra ilk bağlandığında kendisine gelen bilgileri onaylayarak bilgilere güvendiğini belirtip kurulum yapılabilir.
 • eduroam CAT kullanarak tüm cihazlar için paket oluşturup kullanıcıları cat.eduroam.org a yönlendirebilirsiniz. Not: Android kullanıcılarının cat.eduroam.org sitesinden indirdiği yapılandırma dosyası Google Play de yer alan geteduroam uygulaması kurarak cihaza işlenebilmektedir.
 • Kendi yapılandırma paketinizi oluşturarak veya mevcut olanı güncelleyerek istemcilerinize yükletebilirsiniz.
 • Her ihtimalde, hiç uyarı olmayacak şekilde sertifika oluşturarak bunu tüm istemcilerinize yükletmeniz, ayrıca ağa bağlanırken sertifika kontrolünü zorunlu hale getirmeniz önerimizdir.

  Türkiye eduroam Federasyon Sunucuları IPv6 Desteği

  Nisan 2012 tarihinden itibaren, eduroam Türkiye federasyon sunucuları Avrupa konfederasyon sunucularından gelecek yetkilendirme istekleri için birincil öncelikli olarak IPv6 adresleri üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Radius sunucularına IPv6 desteği vermek isteyen kurumlar, eduroam@ulakbim.gov.tr adresine başvurabilirler.

  eduroam Eğitimi - Haziran 2009

  3. ULAKNET ÇALIŞTAY ve EĞİTİMİ dahilinde, 1 Haziran 2009 tarihinde ULAKBİM Ağ Yetkilendirme ve eduroam Eğitimi düzenlenmiştir.

  Ayrıntılı bilgiye http://eduroam.org.tr/uce03.php adresinden erişilebilinir.